Παγκόσμιοι Έλληνες!

Η κορυφή στο παγκόσμιο πόλο για ακόμη μία φορά είναι ελληνική! Μόλις ένα χρόνο μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος των νέων ανδρών, είναι η σειρά των εφήβων να κατακτήσουν την πρώτη θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Σομπατέλι, αφού στον τελικό επικράτησαν του φαβορί της διοργάνωσης, Ισπανία, με 9-8! Η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη είχε από την αρχή τα ηνία του αγώνα και όσες φορές κι αν προσπάθησαν οι Ισπανοί να επιστρέψουν στο παιχνίδι, δεν τους το επέτρεψε. Καθοριστικό ήταν το δεύτερο οκτάλεπτο, όταν η ελληνική ομάδα βρήκε σκοράρισμα στην κόντρα και στον παραπάνω, ενώ πολύ καλός ήταν για ακόμη ένα παιχνίδι ο Πιόβαν. Πρώτος σκόρερ με καθοριστικά γκολ αναδείχθηκε ο Στάθης Καλογερόπουλος που πέτυχε τρία, χωρίς κανέναν Έλληνα να υστερήσει!

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ελληνική ομάδα, αφού κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη της επίθεση με σκόρερ τον Καλογερόπουλο για το 0-1. Οι Ισπανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Μπερνάτ Σαναχούια που αποτελούσε μόνιμο κίνδυνο για την ελληνική άμυνα, όμως ακόμα ένα γκολ του Καλογερόπουλου έβαλε και πάλι μπροστά την Ελλάδα, που στη συνέχεια σκόραρε με το Γραμματικό σε κόντρα για το 1-3. Αυτό το γκολ φάνηκε να ξυπνάει τους Ισπανούς που βρήκαν γκολ με τους Ετσεμπαρία και Σαναχούια για το 3-3 με το οποίο έληξε το πρώτο οκτάλεπτο.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ιδανική για την ελληνική ομάδα, που μπόρεσε να σκοράρει με τους Παπανικολάου και Δήμου στον παραπάνω δύο γρήγορα γκολ. Τα τέρματα αυτά ήταν πολύ σημαντικά αφού δεν άφησαν τους Ισπανούς να φτάσουν σε κάποιο προβάδισμα που ίσως τους έδινε ψυχολογική ώθηση. Ο Σαναχούια μείωσε και πάλι στο γκολ (4-5), όμως ένα πολύ ωραίο σκαστό σουτ του Αριστείδη Χαλυβόπουλου και ένα ακόμα γκολ του Καλογερόπουλου σε παραπάνω έφεραν την Ελλάδα μπροστά στο ημίχρονο με 7-4.

Οι Ίβηρες μείωσαν στην πρώτη τους επίθεση στο δεύτερο μισό του αγώνα με πεντάμετρο του Μπετράν, όμως ο Κουρούβανης σκόραρε στην αμέσως επόμενη επίθεση με μπάσιμο στα ίσα ύστερα από ασίστ του Μπραΐμη. Η ελληνική ομάδα είχε ευκαιρία να προηγηθεί με τέσσερα γκολ διαφορά, με τον Αγκίρε να αποκρούει προσπάθεια του Χαλυβόπουλου, ενώ στην κόντρα οι Ισπανοί κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Σαναχούια. Η ελληνική ομάδα κέρδισε πέναλτι με τον Δήμου, με τον ίδιο να αστοχεί στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Κάπου εκεί φάνηκε το μομέντουμ του αγώνα να αλλάζει, όμως η ελληνική ομάδα είχε και την τύχη με το μέρος της αφού η προσπάθεια των Ισπανών στον παραπάνω από το πρώτο δοκάρι δεν κατέληξε σε γκολ. Αντίθετα, γκολ πέτυχε στον παραπάνω ο Μπραΐμης για το 6-9. Οι Ισπανοί μείωσαν με τον Σαναχούια σε 7-9, με το οποίο έληξε η περίοδος, με τον Πιόβαν να πραγματοποιεί μια κρίσιμη επέμβαση σε προσπάθεια από φουνταριστό.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Δημήτρη Κραβαρίτη προσπάθησαν να κάνουν διαχείριση του ευνοϊκού αποτελέσματος, κρατώντας του Ισπανούς μακριά από το γκολ και αναγκάζοντάς τους σε δύσκολες ενέργειες που δεν είχαν αποτέλεσμα. Με 4:55 να απομένουν ο μόνιμος κίνδυνος Σαναχούια μείωσε σε 8-9 σε γρήγορα παραπάνω και έβαλε φωτιά στο ματς. Οι Έλληνες έπαιξαν ψυχωμένες άμυνες στα επόμενα δύο λεπτά και στη συνέχεια ο Πιόβαν έκανε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Μπερτάν σε άμυνα στο λιγότερο (1:32 πριν το τέλος). Η ελληνική ομάδα κράτησε και στην επόμενη άμυνα και κατέκτησε το σπουδαίο τίτλο!

Ισπανία – Ελλάδα 8-9 (3-3, 1-4, 3-2, 1-0)

Ισπανία (Χαβιέρ Σάντσεζ): Βίκτορ Γκαρσία, Σαναχούγια 6, Ασένσιο, Πριέτιο, Λινάρες, Κολόμα, Μπερτάν 1, Ετσεβαρία 1, Μόντας, Φριογκόλα, Αλέγκρε, Αλκόν, Αγκίρε

Ελλάδα (Δημήτρης Κραβαρίτης): Πιοβάν, Αλαμάνος, Χαλυβόπουλος Αρ. 1, Καλογερόπουλος 3, Κουρούβανης 1, Κεχαλάρης, Μπραΐμης 1, Γραμματικός 1, Χαλυβόπουλος Ιπ., Πάτερος, Παπανικολάου 1, Δήμου 1, Μανθογιάννης